Wieża Wodna w Rudzie Śląskiej
21.02.2017

Wieża Wodna w Rudzie Śląskiej

Obiekty koncepcyjne

Wieża wodna zlokalizowana w Rudzie Śląskiej - Nowym Bytomiu u zbiegu ulic Pokoju i Chorzowskiej, jest jednym z czterech tego typu obiektów na terenie miasta. Wybudowana została około 1900 roku na planie koła o średnicy 13 metrów. Wieża nie posiada wyraźnych cech stylowych. Jest to budynek murowany z cegły pełnej w technologii tradycyjnej, niepodpiwniczony, trzykondygnacyjny, o wysokości 27 metrów, nieotynkowany, z widocznymi blendami.

Zbiornik wody umieszczony wewnątrz wykonany został ze stali. Od góry osłania go tak zwana okrętówka czyli podłoga drewniana na konstrukcji stalowej z profili walcowanych.

Obiekt wpisany jest do ewidencji zabytków Miasta Ruda Śląska.d7c731-wiezawodnaruda.jpg
FUNDACJA "Śląsk Wczoraj i Dziś"

FUNDACJA „ŚLĄSK WCZORAJ I DZIŚ"

Myślą przewodnią, która towarzyszyła zakładaniu Fundacji, było utworzenie instytucji zajmującej się pozyskiwaniem, rewitalizacją oraz rekonstrukcją zabytkowych obiektów poprzemysłowych Śląska. W odnowionych obiektach Fundacja będzie organizować działalność społeczną, kulturalną i edukacyjną. Takie działanie zwiększy nie tylko atrakcyjność architektoniczną wyremontowanego obiektu, ale także poprawi jakość życia mieszkańców miasta - gminy.